Přesný počet osob pohřbených na vojenském hřbitově již zřejmě nikdo neurčí. V současnosti je mnoho hrobů bez identifikačních znaků, další zmizely zcela a ani seznamy pohřbených nejsou kompletní. Pravděpodobně zde však spočívá více než 5 200 pochovaných, přičemž mnohé můžeme označit za skutečné osobnosti své doby.
Jeden z mála Čechů, kteří dosáhli ve 20. století hodnosti c.k. polního podmaršálka - životopis. Přes pokročilou devastaci celého vojenského hřbitova lze ještě nyní identifikovat náhrobek označující jeho hrob.
Velel Vojenské nemocnici v Olomouci v letech 1913 - 1915 - životopis. Pohřben ve skupině hrobů "D", VI. řada, hrob č.3. Vzhledem k devastaci pohřebních polí není zatím možno přesně určit kde se hrob nalézá.
Jeden z nejvýznamnějších československých pilotů v RAF, zahynul při cvičném letu na školním letounu v roce 1948.
Příslušník 21. pěšího pluku francouzských legií, který padl v bitvě u Terronu v roce 1918, byl převezen do Černovíra v roce 1923.
polní pozorovatel 2. leteckého pluku
příslušník 2. leteckého pluku
příslušník 2. leteckého pluku
příslušník 2. leteckého pluku
mechanik 2. leteckého pluku
Polák odsouzený k trestu smrti za pokus o vraždu svého tyranského velitele. Dne 16. dubna 1885 byl popraven na nádvoří Klášterního Hradiska.
Lecián byl popraven na šibenici pražským katem Leopoldem Wohlschlägerem v olomoucké garnizónní věznici (dnes budova státního zastupitelství na ulici 17. listopadu ) dne 6. října 1927, a to za 74 prokázaných krádeží, opakované dezerce ze základní vojenské služby a jednu prokázanou vraždu. Byl tajně v noci pohřben v rohu vojenského hřbitova. Není uveden v seznamu pohřbených.
Na černovírském vojenském hřbitově bylo pohřbeno jistě ještě mnoho významných osob, o kterých se dnes neví a které také díky zničenému hřbitovu zůstanou asi na věky zapomenuty.
Zdroj: Olomoucký večerník, Josef Šváb, VÚA Praha
© 2012 Signum belli