Přemyšl 1914

Přemyšl, Verdun východu, symbol rakousko-uherských bojů v Haliči a Karpatech. V srpnu a září 1914 sídlo rakousko-uherského vrchního velitelství. Půl roku, od září 1914 do března 1915, byl střídavě součástí obranné linie na řece San a v obležení ruskými vojsky. Opakované rakousko-uherské pokusy o vyproštění pevnosti stály na obou stranách statisíce životů. Tři měsíce po kapitulaci pevnosti se fronta přes ni převalila naposledy a bezprostřední útrapy spojené s frontou se přesunuly z Haliče a Karpat již definitivně na východ, na Ukrajinu. S využitím zdrojů rakouských, ruských i polských pojednává tato kniha o prvním obležení pevnosti Přemyšl ruskou armádou, které začalo v polovině září 1914 a trvalo více než tři týdny.

Autor: Jiří Vrba (1974, Brno), elektrotechnik. Amatérský badatel v tématu české účasti v první světové válce. Zakládající člen sdružení Signum belli 1914.

Součástí publikace jsou mapy, fotografie a tabulky. Doplňuje ji také několik přepisů dobových dokumentů (rozkazů a hlášení i deníkových záznamů).

Cena: 229 Kč (plus poštovné)

Knihu si můžete objednat na našem emailu: signumbelli1914@gmail.com, pošleme vám ji poštou, případně předáme osobně v Olomouci, Brně, Přerově, Břeclavi či příležitostně po dohodě na jiném místě. Z knihkupectev je k dostání v Olomouci v Kosmasu, v Brně v Academii a v Praze v Krakatitu.


© 2011 Signum belli Úvodní strana | English version