Zeměbranci z Hané 1914-1918

Publikace mapuje cestu olomouckého 13. zeměbraneckého pěšího pluku po bojištích první světové války od mobilizace po závěrečné výstřely. Plukem, doplňovaným z tehdejších okresů Přerov, Prostějov, Olomouc, Litovel, Moravská Třebová, Šternberk, Zábřeh, Šumperk, Rýmařov a Hranice, prošlo za více než čtyři roky války až 30 000 mužů. Od počátky války se účastnil bojů na východní frontě na území dnešního Polska a Ukrajiny; v posledním roce války pak na frontě v Itálii. Více než 1 300 jeho příslušníků během války padlo nebo zemřelo, další tisíce utrpěly zranění; okolo 7 000 mužů upadlo do nepřátelského zajetí a bylo nuceno prožít dlouhé měsíce a roky v cizích zemích, daleko od domova (více než 1 000 z nich vstoupilo později do československých legií). Cestu pluku válkou jsme rekonstruovali hlavně na základě archivních pramenů, terénního výzkumu přímo na místech jeho nasazení a těch nemnoha vydaných publikací, které se jeho příběhu více či méně dotýkají. Výsledkem je tato publikace o více než 200 stranách hlavního textu a více než 100 stranách příloh.

Autoři: Jaroslav Hudský (1959, Krnov), Radim Kapavík (1985, Přerov) a Jiří Vrba (1974, Brno). Amatérští badatelé v tématu české účasti v první světové válce. Zakládající členové spolku Signum belli 1914.

Publikaci doplňuje bohatá mapová příloha (více než 50 map), dobové fotografie, výpisky z místního tisku, citace z dokumentů atd.

Cena: 290 Kč (plus poštovné)

Objednat


© 2011 Signum belli Úvodní strana | English version